Ciekawostki

 • utrata-samochodu-za-jazde-po-alkoholu.jpg
  Za jazdę po użyciu alkoholu można stracić samochód

  Od 14 marca 2024 roku w Polsce obowiązują nowe, surowe przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu. Kierowcy, którzy mają we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu ryzykują utratę swojego pojazdu. To oznacza, że samochód zostanie im odebrany, nawet jeśli nie spowodowali wypadku. Konfiskata samochodu staje się również możliwa, gdy poziom alkoholu we krwi przekroczy 1 promil,  jeśli kierowca spowoduje wypadek.

   

  Czytaj więcej
 • koniec-jazdy-na-zderzaku.jpg
  Koniec jazdy na zderzaku

  Od 1 czerwca wprowadzony zostanie zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych. Aby uniknąć kłopotów z uzyskaniem odszkodowania warto stosować się do nowych przepisów.
  Dopuszczalny odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że ...

  Czytaj więcej
 • zmiana-pierwszenstwa-na-przejsciu.jpg
  Zmiana pierwszeństwa na przejściach dla pieszych.

  W dniu 1 czerwca 2021 wejdzie w życie zmiana w ruchu drogowym zmieniająca zasady pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, co może skutkować zwiększeniem wypłat odszkodowań z ubezpieczenia OC kierowców.

  Czytaj więcej
 • wypadek-na-stoku.jpg
  Wypadek na stoku - co robić?

  Wypadek na stoku to sytuacja, o której myśli mało który narciarz czy snowboardzista. Życie pokazuje, że takie przypadki czasem się zdarzają i warto zawczasu do nich się przygotować. 
  Przede wszystkim warto wiedzieć jak zachować się gdy przytrafi się nieszczęście. Pierwsza czynność, jaką należy wykonać  w razie wypadku na stoku to zabezpieczenie miejsca zdarzenia, aby uchronić poszkodowanego i osoby udzielające mu pomocy przed kolejnym wypadkiem.

  Czytaj więcej
 • zwrot-srodkow-za-wycieczki.jpg
  Zwrot środków za wycieczki odwołane z powodu pandemii

  Wielu turystów w bieżącym roku musiało zmienić plany lub całkowicie zrezygnować z wyjazdów wakacyjnych. W wielu przypadkach zorganizowane imprezy turystyczne zostały odwołane, a zapłacone środki nie zostały zwrócone. Organizatorzy zwlekają z wypłatą lub proponują różne formy rekompensaty, takie jak np. zmiana terminu wyjazdu na przyszły rok. Na szczęście niedawno weszła w życie weszła ustawa, która umożliwi zwrot środków za wycieczki odwołane z powodu pandemii i niewypłacalności biura turystycznego. Wypłatami zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

  Czytaj więcej
 • sprawdzenie-oc-smartfonem.jpg
  Jak zdalnie sprawdzić ważność OC

  Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość zdalnego sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC. Usługa jest bezpłatna i dostępna dla każdego. Wymaga podania numeru rejestracyjnego lub VIN-u pojazdu objętego ubezpieczeniem. Można sprawdzić ubezpieczenie zarówno swoje,  swoich bliskich bądź osób zupełnie obcych, np. sprawcy wypadku który wyrządził nam szkodę.

  Czytaj więcej
 • odszkodowanie-w-aquaparku.jpg
  Odszkodowanie w aquaparku

  Idąc na basen czy do aquaparku nie zastanawiamy się czy może nam stać się tam coś złego. Tym bardziej nie myślimy o możliwości uzyskania odszkodowania, gdyby przytrafiło się nam jakieś nieszczęście. A sprawa nie jest wcale oczywista.

  Czytaj więcej
 • stluczka-na-parkingu.jpg
  Stałeś się ofiarą stłuczki na parkingu - co robić?

  Stłuczki na parkingu zdarzają się dość często, a ofiarą szkody parkingowej może być każdy. Co robić w sytuacji, gdy wracasz do samochodu i zauważasz wgnieciony zderzak lub przerysowany błotnik. Przede wszystkim spróbuj zachować spokój.

  Czytaj więcej
 • wyzsze-kary-za-brak-oc-w-roku-2019.jpg
  Wyższe kary za brak OC w 2019 roku

  W roku 2019 znów wzrosła wysokość kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. 
  Kary te zwiększyły się proporcjonalnie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli o 7%. 

  Czytaj więcej
 • pict_do_art_09.jpg
  Coraz więcej kar za nie wykupienie polisy OC pojazdu

  Według "Dziennika Gazety Prawnej", Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ukarał w 2013 r. prawie 50 tys. kierowców za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to o 24 proc. więcej niż w poprzednim roku. Kierowcy bez OC zapłacili łacznie blisko 26 mln zł kary.

  Czytaj więcej
 • pict_do_art_10_by_Rudolf_Vlcek.jpg
  Nadal nie istnieje minimalna kwota świadczenia za błąd medyczny

  Pacjent poszkodowany wskutek błędu medycznego ma prawo domagać się odszkodowania. Powinien wówczas wystąpić z wnioskiem o ustalenie zdarzenia medycznego do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Wniosek ten może odnosić się wyłącznie do następstw świadczeń zdrowotnych udzielonych w szpitalu. Niezbędna byłaby nowelizacja przepisów regulujących zasady postępowania przed komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

  Czytaj więcej
 • pict_do_art_11_by_Zdenek_Svoboda.jpg
  Kierowca nie dostał odszkodowania za kolizję z łosiem

  Marcin K. domagał się od ubezpieczyciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odszkodowania za uszkodzenie samochodu po kolizji z łosiem. Gdy 22 lipca 2012 r. po godz. 22 jechał drogą krajową nr 19, łoś wbiegł nagle z prawej strony wprost pod samochód.

  Czytaj więcej
 • pict_do_art_12_by_Steve_Lion.jpg
  Kto zapłaci za szkody wyrządzone pojazdem bez ważnego OC?

  Zaledwie co piąty polski kierowca wie, że za wypadek spowodowany pojazdem bez OC płacą wspólnie i właściciel nieubezpieczonego pojazdu i kierowca, który spowodował ten wypadek. 

  Czytaj więcej
 • bezplatne-sprawdzenie-histori-samochodu.jpg
  Bezpłatne sprawdzenie historii samochodu przed zakupem - niedługo będzie to możliwe

  by ułatwić życie kupującym i jednocześnie uchronić ich przed oszustwem  nasi prawodawcy wyszli na przeciw obywatelom - powstanie ogólnodostępna internetowa baza pojazdów CEPiK 2.0.

  Czytaj więcej
 • stomatolog-oskarzony-o-blad.jpg
  Stomatolog oskarżony o błąd w sztuce lekarskiej

  Stomatolog jest zobowiązany wypłacić pacjentce 10 tys. zł, ponieważ podczas usuwania dwóch ósemek doszło do złamania żuchwy. Poszkodowana zarzuciła dentyście niepoinformowanie jej o możliwych konsekwencjach zabiegu oraz błąd w sztuce lekarskiej.

  Czytaj więcej
 • bezposrednia-likwidacja-szkod-w-pzu.jpg
  Bezpośrednia likwidacja szkód w PZU

  Tomasz Tarkowski, członek zarządu PZU odpowiedzialny za likwidację szkód zapewnia że, do PZU będzie mógł zgłosić się każdy klient mający aktywne ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawarte w PZU ze szkodą, gdzie sprawcą jest osoba ubezpieczona u dowolnego innego ubezpieczyciela. Usługa nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. 

  Czytaj więcej
 • sprawca-wypadku-nie-posiadal-oc.jpg
  Sprawca wypadku nie posiadał OC. Teraz ma do zapłaty ponad 2,6 mln zł za szkodę w Niemczech.

  W czerwcu 2006 r. na terenie Niemiec miał miejsce wypadek drogowy spowodowany ruchem pojazdu osobowego marki Ford Transit zarejestrowanego w Polsce. Przyczyną wypadku była chwilowa nieuwaga kierowcy polskiego pojazdu, który zjechał na przeciwny pas ruchu, powodując czołowe zderzenie z samochodem osobowym jadącym z naprzeciwka. Kierujący tym pojazdem obywatel Niemiec, który w dniu wypadku miał 22 lata, został ciężko ranny. 

  Czytaj więcej
 • 60-tys-zl-za-smierc-syna.jpg
  60 tys. zł za śmierć syna w wypadku

  Poszkodowana domagała się 100 tys. zł, ale Sąd Okręgowy przyznał kobiecie tylko 30 tys. zł.
  Powyższy wyrok ma związek ze sprawą kobiety, której syn zginął w wypadku samochodowym. Kobieta złożyła pozew przeciwko ubezpieczycielowi, u którego sprawca wypadku miał wykupione OC. Domagała się przed sądem 100 tys. zł. 

  Czytaj więcej
 • pict_do_art_6.jpg
  Samochód którego właściciel nie używa także powinien mieć ważne OC

  Posiadacze pojazdów często zapominają lub nie wiedzą o tym, że czasowe wycofanie pojazdu z ruchu lub pojazdy zakupione na złom i z założenia nie mające poruszać się po drogach również podlegają obowiązkowi zakupu obowiązkowego OC komunikacyjnego. Konsekwencją niedopatrzenia będzie kara pieniężna nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

  Czytaj więcej
 • nowe-zasady-odliczania-vat-a-odszkodowania.jpg
  Nowe zasady odliczania VAT a odszkodowania

  Obecnie, gdy przedsiębiorcy przysługuje pełne odliczenie VAT od wydatków na naprawę, ubezpieczyciel pokrywa koszt netto. Według nowych przepisów przedsiębiorca będzie mógł odliczyć jedynie 50% VAT z faktury za naprawę pojazdu.

  Czytaj więcej
 • odszkodowanie-a-przychod.jpg
  Odszkodowanie a przychód - część odszkodowania wróci do fiskusa

  Przedsiębiorcy, nierzadko dysponują majątkiem firmowym o znacznej wartości, dlatego też muszą kalkulować możliwość jego utraty bądź powstania w nim szkody. Sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia dotkliwej straty jest wykupienie polisy. W razie wypłacenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe odszkodowania powstaje jednak problem kwalifikacji otrzymanych kwot jako przychodów wpływających na wysokość płaconego podatku dochodowego.

  Czytaj więcej
 • ubezpieczenie-turystyczne-czy-warto-oszczedzac.jpg
  Ubezpieczenia turystyczne - czy warto oszczędzać?

  Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego często kierujemy się ceną. Wiadomo - niższa cena wyjazdu, to więcej pieniędzy do wydania na miejscu. Takie podejście może okazać się bardzo zgubne. Jako przykład można podać sytuację, która zaistniała kilka miesięcy temu. Turysta z Polski wyjechał na wakacje do Meksyku, niestety na wyjeździe dostał udaru mózgu. 

  Czytaj więcej
 • co-naprawde-obejmuje-ubezpieczenie-elektorniki.jpg
  Co naprawdę obejmuje ubezpieczenie elektroniki?

  Kiedy kupujemy nowy sprzęt elektroniczny, często otrzymujemy propozycję ubezpieczenia go na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń takich jak uszkodzenie, zniszczenie, kradzież itp. Mało kto dokładnie zastanawia się nad wariantem ubezpieczenia trochę naiwnie zakładając, że obejmie ono wszystkie nieszczęścia które mogą przytrafić się naszemu nowemu nabytkowi. 

  Czytaj więcej
 • czy-wyplacone-odszkodowanie-nie-jest-za-niskie.jpg
  Czy wypłacone odszkodowanie nie jest za niskie?

  W mediach cyklicznie wraca temat wysokości odszkodowań wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń.
  Ostatnio często pojawia się kwestia szkody całkowitej. Specjaliści z zakresu prawa ubezpieczeniowego często twierdzą, że ubezpieczyciel oddaje wówczas poszkodowanemu wrak, ponieważ jest to dla ubezpieczyciela bardziej opłacalne. Pojawiają się konkluzje, że "ubezpieczyciel w ogóle raczej kieruje się własnym dobrem niż dobrem poszkodowanego...". 

  Czytaj więcej
 • ostroznie-z-ubezpieczeniami-przy-kredycie.jpg
  Ostrożnie z ubezpieczeniami przy kredycie

  Podczas zaciągania kredytów często proponowane jest dodatkowe ubezpieczenie. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia do kredytu należy dokładnie zapoznać się z warunkami ochrony, ponieważ może się okazać, że ubezpieczenie jest zupełnie bezużyteczne. Ubezpieczenia dodawanych do kredytu zawierają mnóstwo wyłączeń.

  Czytaj więcej
 • vw-wyplaca-odszkodowania.jpg
  VW wypłaca odszkodowania za zaniżone wyniki emisji spalin

  Sąd Federalny w San Francisco ostatecznie zatwierdził ugodę, na mocy której koncern Volkswagen ma wypłacić w Stanach Zjednoczonych 16,5 mld USD odszkodowań za fałszowanie wyników emisji spalin. Na mocy ugody właściciele aut otrzymają od VW odszkodowania w wysokości od 5,1 tys. USD do 10 tys. USD.

  Czytaj więcej
 • jazda-bez-oc-nie-przejdzie.jpg
  Jazda bez OC nie przejdzie - system informatyczny UFG znajduje tych którzy nie płacą

  Gwałtowny wzrost cen ubezpieczenia OC skłania niektórych kierowców do zastanowienia - czy warto w ogóle płacić to ubezpieczenie? Okazuje się, że aby został wykryty brak ubezpieczenia OC wcale nie trzeba trafić na kontrolę drogową.

  Czytaj więcej
 • niewiele-warte-dodatki-do-oc-i-ac.jpg
  Niewiele warte dodatki do OC i AC

  Podczas sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych ubezpieczyciele często oferują dodatkowe miniubezpieczenia - tanie lub darmowe. Mają one jednak wiele ograniczeń, a na ogół nie są warte tyle ile nam się wydaje przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

  Czytaj więcej