Ciekawostka

Zwrot środków za wycieczki odwołane z powodu pandemii

zwrot-srodkow-za-wycieczki.jpg


Wielu turystów w bieżącym roku musiało zmienić plany lub całkowicie zrezygnować z wyjazdów wakacyjnych. W wielu przypadkach zorganizowane imprezy turystyczne zostały odwołane, a zapłacone środki nie zostały zwrócone. Organizatorzy zwlekają z wypłatą lub proponują różne formy rekompensaty, takie jak np. zmiana terminu wyjazdu na przyszły rok. Na szczęście niedawno weszła w życie weszła ustawa, która umożliwi zwrot środków za wycieczki odwołane z powodu pandemii i niewypłacalności biura turystycznego. Wypłatami zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Poszkodowani podróżni mogą złożyć wniosek do UFG, który go zweryfikuje na podstawie danych przesyłanych przez organizatora imprezy turystycznej. Po pozytywnej weryfikacji nastąpi wypłata.

Składanie wniosków jest możliwe przez stronę internetową Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (obsługiwaną przez UFG). Strona ta znajduje się pod adresem https://tfg.ufg.pl. Aby ubiegać się o zwrot środków trzeba założyć tam konto, a następnie wypełnić wniosek dostępny wyłącznie na profilu użytkownika. 
Do złożenia wniosku są uprawnieni turyści, którzy nie otrzymali dotąd żadnej rekompensaty za imprezę odwołaną z powodu pandemii.
W celu udzielenia pomocy podróżnym niezbędnych informacji przygotowana została też specjalna infolinia. Na portalu Funduszu umieszczona została również specjalna sekcja tematyczna, w której na bieżąco publikowane są informacje związane ze zwrotami środków. Jest tam także webinar z pytaniami i odpowiedziami dla przedsiębiorców - organizatorów wyjazdów. 
Zainteresowanie portalem UFG/TFG stale rośnie. Widać to w setkach tysięcy wejść na strony portalu, z czego większość dotyczy kwestii związanych ze zwrotami środków wpłaconych na imprezy odwołane z powodu Covid-19. O popularności usługi świadczy też fakt, że w ciągu tygodnia na portalu zostało założonych kilkadziesiąt tysięcy nowych kont. 

Powrót