Ciekawostka

Bezpłatne sprawdzenie historii samochodu przed zakupem - niedługo będzie to możliwe

bezplatne-sprawdzenie-histori-samochodu.jpg

Zakup samochodu używanego wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Nie jest bowiem znana historia pojazdu - przebyte kolizje, liczba poprzednich właścicieli czy też przebieg. Nie można opierać się jedynie na zapewnieniach sprzedających. Aby ułatwić życie kupującym i jednocześnie uchronić ich przed oszustwem  nasi prawodawcy wyszli na przeciw obywatelom - powstanie ogólnodostępna internetowa baza pojazdów CEPiK 2.0. Zobacz jej prezentację na YouTube

4 kwietnia 2014 r. Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym. Zmiany mają ułatwić wszystkim zainteresowanym dostęp do informacji i danych o pojazdach, zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dotychczas były one udostępniane tylko wybranym podmiotom na wniosek i po wskazaniu uzasadnionego interesu. 

Nowelizacja wprowadza e-usługę "Historia pojazdu". Dzięki niej każda osoba zainteresowana kupnem pojazdu używanego zarejestrowanego w Polsce będzie mogła sprawdzić bezpłatnie w internecie dane samochodu. Po podaniu: numeru VIN, daty pierwszej rejestracji i numeru rejestracyjnego będzie można np. sprawdzić ilu było poprzednich właścicieli pojazdu, czy nie jest on zgłoszony jako kradziony lub wycofany z ruchu, otrzymać dane techniczne oraz informację o ważności ubezpieczenia OC. Dostęp do informacji pełnej - zawierającej m.in. dane o właścicielu pojazdu - będą miały, tak jak obecnie, jedynie wybrane podmioty np. organy ściągania. Nowelizacja rozszerzyła krąg tych podmiotów o Biuro Ochrony Rządu. 

Ponadto ustawa wprowadza e-usługę "Bezpieczny autokar", która umożliwi - po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu służącego do przewozu powyżej 9 osób z kierowcą - uzyskanie podstawowych danych technicznych oraz informacji o ważnym badaniu technicznym i aktualnym ubezpieczeniu OC. Usługa jest skierowana do podróżujących autobusami, a szczególnie do rodziców wysyłających dzieci na kolonie, obozy i wycieczki.

Ustawą zajmą się teraz senatorowie.

Powrót