Ciekawostka

Jazda bez OC nie przejdzie - system informatyczny UFG znajduje tych którzy nie płacą

jazda-bez-oc-nie-przejdzie.jpg

Gwałtowny wzrost cen ubezpieczenia OC skłania niektórych kierowców do zastanowienia - czy warto w ogóle płacić to ubezpieczenie? Okazuje się, że aby został wykryty brak ubezpieczenia OC wcale nie trzeba trafić na kontrolę drogową. 
UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) przekazał informacje, że ponad połowa kierowców bez ważnego ubezpieczenia OC wykrywana jest tylko na podstawie analizy danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG. W roku 2016 r. w ten sposób wykryto ponad 63% wszystkich nieubezpieczonych. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku UFG wystawił 49,9 tys. wezwań do zapłaty z tytułu braku OC. Szacuje się, że w Polsce może być około 90-100 tys. nieubezpieczonych pojazdów (0,4-0,5% pojazdów biorących udział w ruchu). 
Warto przypomnieć, że kara za brak ubezpieczenia OC jest wielokrotnie wyższa od składki za polisę. Z tytułu kar za brak tego ubezpieczenia do kasy UFG wpłynęło w tym roku już ponad 50 milionów złotych. Dodatkowo, w przypadku nieuregulowania opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC musimy liczyć się z tym, że czeka nas postępowanie egzekucyjne. Należy zatem zastanowić się czy warto stosować takie ‘pozorne’ oszczędności.

Powrót