Ciekawostka

Zmiana pierwszeństwa na przejściach dla pieszych.

zmiana-pierwszenstwa-na-przejsciu.jpg

W dniu 1 czerwca 2021 wejdzie w życie zmiana w ruchu drogowym zmieniająca zasady pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, co może skutkować zwiększeniem wypłat odszkodowań z ubezpieczenia OC kierowców. Nowy przepis brzmi: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”. Oznacza to, że pierwszeństwo ma nie tylko pieszy znajdujący się już na pasach, ale również ten, który dopiero do niego zbliża. Dlatego też kierowcy będą musieli zwracać uwagę na całe otoczenie przejścia dla pieszych do którego się zbliżają. Podobne regulacje obowiązują już w krajach Europy Zachodniej i zdaniem ekspertów wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo pieszych. 
Ten sam przepis wprowadza ograniczenia również na pieszych, którzy w trakcie wchodzenia na jezdnię, torowisko czy pasy, nie będą mogli korzystać z z telefonów komórkowych oraz „innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska”. Piesi muszą również pamiętać, że przechodząc przez jezdnię lub torowisko są zobowiązani zachować szczególną ostrożność. Wobec tego należy pamiętać, aby przy przekraczaniu jezdni nie rozmawiać przez telefon ani nie używać tak ostatnio popularnych słuchawek, szczególnie jeżeli wiąże się to z ograniczeniem postrzegania bieżącej sytuacji na drodze. 
W związku ze zmianą zasad pierwszeństwa zmienia się też kwestia odpowiedzialności za zdarzenia na oznakowanych przejściach przez jezdnię z udziałem kierujących i pieszych. Jeżeli jedna ze stron złamie jeden z nowych przepisów musi liczyć się z tym, że wpłynie to zasadniczo na wysokość odszkodowania, nie mówiąc już o ewentualnym mandacie.
 

Powrót