Ciekawostka

Za jazdę po użyciu alkoholu można stracić samochód

utrata-samochodu-za-jazde-po-alkoholu.jpg

Od 14 marca 2024 roku w Polsce obowiązują nowe, surowe przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu. Kierowcy, którzy mają we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu ryzykują utratę swojego pojazdu. To oznacza, że samochód zostanie im odebrany, nawet jeśli nie spowodowali wypadku. Konfiskata samochodu staje się również możliwa, gdy poziom alkoholu we krwi przekroczy 1 promil,  jeśli kierowca spowoduje wypadek.

Jeśli nietrzeźwy kierowca zostanie zatrzymany w samochodzie, który nie jest jego własnością lub uszkodzi pojazd również nie uniknie odpowiedzialności. Sąd orzeknie konfiskatę równowartości pojazdu. Wartość ta będzie ustalana na podstawie kwoty z polisy ubezpieczeniowej lub wartości rynkowej samochodu.

Nowe przepisy nie przewidują procedury odzyskiwania pojazdu po pewnym czasie. Skonfiskowany samochód przechodzi na rzecz Skarbu Państwa i już nie wróci do właściciela. Prawdopodobnie odebrane pojazdy będą zbywane w ramach licytacji publicznej.   

Zasady konfiskaty samochodów nie obejmują kierowców zawodowych korzystających z aut służbowych. Jednak nie zwalnia ich to z odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu. Kodeks Karny przewiduje nałożenie na nich nawiązki w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nowe regulacje wprowadzają zdecydowane środki, aby skutecznie zniechęcić do prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Konfiskata samochodu ma być skutecznym narzędziem w walce z nietrzeźwymi kierowcami, przyczyniając się do poprawy ogólnej kultury bezpieczeństwa drogowego.

Powrót